Ara kanamalar miyom habercisi...
04.12.2008 
Her dört kadından birinde görülen, yüzde 1-3 oranında kanserleşebilen rahim urları hakkında, Acıbadem Kocaeli Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yıldız Ayhan Tuncay bilgi verdi…
Yazıyı Arkadaşıma Gönder


Kadınlarda adet kanamasının fazla olması, ara kanamalar ve ağrılar, tıp dilinde miyom olarak adlandırılan rahim urunun habercisi olabiliyor. Her dört kadından birinde görülen rahim urlarının, yüzde 1-3 oranında kanserleşebileceğini belirten Acıbadem Kocaeli Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yıldız Ayhan Tuncay, “Bazı miyomlar rahmin dışında olabilir ve hiç belirti vermez. Hastalar da onu, bu yüzden fark edemez. Ancak düzenli kontroller sırasında tespit edilebilir. Bu nedenle, kadınların her yıl kontrole gitmesi gerekiyor” dedi.

Miyomlar rahim içinde ve dışında farklı büyüklüklerde gelişebiliyor. Rahmin dışında yerleştiği zaman hiçbir belirti vermeyebiliyor. Bu nedenle kadın-doğum muayenesi sırasında ultrason ile tespit edilebiliyor. Karnın içi boş olduğundan ve rahim de, bu boşluğun alt kısmında bulunduğundan, miyom büyüyüp burada yerleşebiliyor.

Şikayet olmasa da, miyom büyüdükçe,  ele sert bir doku gelebilir. Büyüdüğü zaman, karnın alt bölgesinde, ona komşu olan idrar torbası ve bağırsakları sıkıştırır. Bu nedenle hastada, sık idrara çıkma sorunu ortaya çıkar, uzun süre idrarını tutamaz. Bağırsaklara baskı yaptığı için de kabızlık oluşur ve şişkinlik görülebilir. Miyomun, rahmin iç tabakasında büyümesi halinde kanama görülebileceğini belirten Dr. Yıldız Ayhan Tuncay, “Hasta, adet kanamasındaki artışı ve ara kanamaları önemseyip, mutlaka doktora başvurmalıdır. Çok şiddetli ağrılar da ortaya çıkabilir, kanama fazla olduğundan kansızlık oluşur. Bunlar olunca ilk akla miyom gelir” diye konuştu.

 Miyomların yüzde 50’sine ameliyat gerekebilir 
Miyomların yüzde 50’sinin ameliyatla alınmasının gerektiğini belirten Dr. Tuncay, bazı miyomların çok küçük olması ve takiplerde de büyümediğinin saptanması nedeniyle, alınmasına gerek olmadığını söyledi. Dr. Tuncay, “Eğer, altı aylık miyom kontrollerde hızla büyüyorsa ve miyom içinde kanama varsa, kanserleşme olup olmadığını tespit etmeye çalışıyoruz. Kanserleştiği takdirde (sarkom), ameliyat gerekebilir” dedi.

Kansızlığa neden oluyor
 
Hastada kanamaların sürmesi, kansızlığa da yol açıyor. Kansızlık zaman içinde halsizlik ve çarpıntıya yol açacağından, hasta nefes nefese kalabiliyor. Baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü yaşanabiliyor. Küçük miyomların vajinadan girilerek hiç kesi yapmadan, histereskopi yöntemiyle alındığını anlatan Dr. Tuncay, daha büyük miyomların ise açık cerrahi teknikle çıkarıldığını söyledi. Miyomun kanserleşmesi halinde rahmin tamamının alınmasının gerekebileceğini belirten Dr. Tuncay, “Burada hastanın yaşına, çocuk isteyip istemediğine bakarız. Genç bir hastaysa, çocuk istiyorsa ve sağlık durumu da uygunsa, rahimin tamamını almayabiliriz. Fakat hasta 45 yaşın üzerindeyse ve menopoza girdiyse, rahimin tamamı alınabilir” dedi.Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Annelergrubu.com sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.