Yrd. Doç. Dr. Rukset Attar
Gebelikte saç dökülmesi
19.09.2007 
Çok sayıda saç teli dinlenme dönemine geçer ve doğumdan sonra da bu saçlar dökülür. Ancak bu durum, kalıcı saç kaybına veya kelliğe yol açmaz; geçici olup doğumdan sonra düzelmeye başlar…
Yazıyı Arkadaşıma Gönder
Normal saç döngüsünde saçların %90’ı büyürken, %10’u dinlenme dönemine geçer. Her iki - üç ayda bir, dinlenme dönemindeki saçlar dökülerek, yeni çıkan saçlara yer açar.

Gebelik döneminde östrojen hormonuna bağlı olarak, bu saç döngüsünde değişiklik olur. Çok sayıda saç teli dinlenme dönemine geçer ve doğumdan sonra da bu saçlar dökülür. Ancak bu durum, kalıcı saç kaybına veya kelliğe yol açmaz; geçici olup doğumdan sonra düzelmeye başlar.
 
Genellikle östrojen hormonunun etkisiyle gebelikte saç büyümesi hızlanır, saçlar gürleşir ve kalınlaşır. Gebeliğe bağlı saç dökülmesi, çoğunlukla doğumdan 3-4 ay sonra görülür. 1-5 ay sürer. Doğumdan sonra 15 ay devam edebilir.
 
Saç dökülmesi düşük, ölü doğum ve doğum kontrol haplarının kullanılması veya bırakılması gibi östrojen seviyesinde değişiklik yapan durumlarda da görülür. Vitamin ve mineral alımında yetersizlik, tiroid hastalıkları, tansiyon yüksekliği de saç dökülmesine neden olur.
 
Saç kaybını önlemek için;
* Gebelik sırasında ve doğum sonrasında sıkı toka takmayın.
* Bol miktarda meyve ve sebze yemeye özen gösterin.
* Biotin ve silika içeren şampuanlar kullanın.
* Saçı, saç kurutma makinesinde sıcak hava ile kurutmayın.
* Saçı ıslakken, yumuşak fırçalarla tarayın.
* Diyetinizde B kompleks vitaminleri, çinko, E ve C vitaminleri ve biotin almaya dikkat edin.
* Hormon dengenizi korumak için doktorunuzla görüşün.
 
 
Yrd. Doç Dr Rukset Attar
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi
Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Annelergrubu.com sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.