Yrd. Doç. Dr. E.Mahir Gülcan
Mide hastalıkları
12.12.2007 
Çocuklarda 3 aydan uzun süren kronik karın ağrılarının arkasında çoğunlukla mide hastalıkları yatıyor…
Yazıyı Arkadaşıma Gönder
Çocuklarda 3 aydan uzun süren kronik karın ağrılarının arkasında çoğunlukla mide hastalıkları var. Çocuklar da yetişkinler gibi gastrit, ülser gibi hastalıklara yakalanıyor. Özellikle okul çağı çocuklarında bu tür mide hastalıklarına sık rastlanıyor.
 
Bu hastalıkların 7-8 yaşlarında başlamasının en önemli nedenlerinden biri okul çağındaki yanlış beslenmedir. Katkı maddeli yiyecek ve içecekler, fast food yiyecekler yiyen çocuklar mide hastalıklarına davetiye çıkartıyor.
 
Karın ağrısının üç aydan fazla sürmesine kronik karın ağrısı denir. Kronik karın ağrısı şikayetiyle gelen çocuklarda yapılan muayene ve tetkikler sonucunda ağrının nedeninin mide rahatsızlığı olduğu ortaya çıkıyor.
 
Çocuklarda en çok rastlanan mide rahatsızlığı gastrittir. Doğru beslenmemenin çok önemli bir faktör olduğu gastritte, hastalığı tetikleyen çok önemli diğer bir neden de “Helicobacter pylori” adlı bir bakteri. Bu bakteri bulaşıcıdır ve hijyenin büyük rolü vardır. Dolayısıyla çocuğa ailesinden, arkadaşlarından, yediği gıdalardan bulaşabilir.
 
O nedenle bir çocukta bu bakteriyi saptarsak ailesinde de araştırma yapılması gerekir. Eğer anne ya da babada varsa onların da tedavisi yapılmalıdır ve korunmada en önemli faktör hijyen kurallarına uymak, düzenli el yıkamak gibi önlemlerin alınmasıdır. Eğer bunlar yapılmazsa, yapacağımız ilaç tedavisinin etkisi geçince hastalık tekrarlayacaktır.
 
Çocuklardaki strese karşı hassasiyet de mide hastalıklarında rol oynar. Özellikle okula başladıktan sonra ders kaygısı taşıyan çocuklarda mide şikayetleri görülüyor. Hem stres hem de yanlış beslenme bir araya gelince çocukta mide alarm verebiliyor.
 
Çocuklarda mide rahatsızlıklarını araştırırken endoskopi kullanıyoruz. Pek çok aile çocukta bu yöntemin uygulandığını bilmiyor. Ancak çocuklara çok rahat koşullar altında endoskopi yapıyoruz ve mide şikayetinin nedenini araştırıyoruz. Eğer şüpheli bir durum varsa biyopsi alıyoruz. Endoskopik yöntemle mide şikayetinin gastrite mi, ülsere mi bağlı olduğunu saptarken, diğer bir yandan da aynı anda Helicobacter pylori’nin varlığını araştırıyoruz. Çünkü çocuklarda sadece gastrit değil ülsere de rastlanıyor.
 
O nedenle önce teşhisin netleşmesi gerekiyor. Teşhis belli olduktan sonra ise ilaç tedavisi veriyoruz. Tedavi süresi ortalama olarak iki haftadır. Ancak ilaç tedavisinin yanında tedavinin kalıcı olması için beslenme düzeninin değişimine ve hijyene yönelik önerilerimiz de oluyor.
 
Yrd. Doç. Dr. E.Mahir Gülcan
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi
Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı
Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Annelergrubu.com sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.