Soğuk ürtikeri
07.01.2009 
Soğuk ürtikeri, soğuk temasını takiben kısa süre içinde kaşıntı, kızarıklık ve şişlik oluşmasıdır…
Yazıyı Arkadaşıma Gönder

Soğuk ürtikeri, soğuk temasını takiben kısa süre içinde kaşıntı, kızarıklık ve şişlik oluşmasıdır.

Hastalık herhangi bir yaşta başlayabilir. Belirgin bir cinsiyet ayrımı yoktur. 

Şikayetler genellikle soğuk hava ya da rüzgara maruziyet ile ortaya çıkar.

Soğuk cisimlere temas ile ellerde veya soğuk gıdaların yenmesiyle dudaklarda ürtiker oluşabilir. Bazen dil ve yutakta, daha nadir olarak ta hava yollarında şişlik oluşabilir.

En tehlikeli formu tüm vücudun soğuğa maruziyeti ile anafilaksi (ağır allerjik reaksiyon) oluşmasıdır. Mesela; denize dalma ya da atlama gibi. Bu tür reaksiyonlar tansiyon düşüklüğüne neden olur, hatta ölümle sonuçlanan vakalar da bildirilmiştir.

Soğuk ürtikeri geçirilmiş ya da mevcut bir hastalığa bağlı olabilir. Soğuk ürtikeri tanımlayan hastalarda öncelikle bu duruma neden olabilecek hastalıklar araştırılmalıdır. Ancak hastaların önemli bir kısmında, altta yatan bir anormallik tespit edilemez ve hastalık idiyopatik (sebebi bilinmeyen) olarak tanımlanır.

Soğuk ürtikeri çeşitli ilaçlar ve korunma yöntemleriyle kontrol altına alınabilir. Ayrıca ani gelişecek tehlikeli durumlar için (anafilaksi) hastaya kendi kendine uygulayabileceği birtakım ilaçlar verilebilir.

Soğuk ürtikerinden şüphelenilen vakalarda önkola 4 dakika süreyle buz uygulanır ve 10 dakika sonra değerlendirilir. Eğer hastada soğuk ürtikeri varsa buzun kaldırılmasından sonra uygulama yapılan alanda önce kaşıntı başlar daha sonra geniş bir ürtiker plağı oluşur. Bazı hastalarda buzun daha uzun sürelerde tatbik edilmesi gerekebilir.


Doç. Dr. Zafer Çalışkaner
Allerji ve İç Hastalıkları Uzmanı

Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Annelergrubu.com sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.