Yüz şeklinize göre saç ve makyaj önerileri...
18.12.2008

Yüz şeklinize göre saçınız kesilirken, yüzünüzü mü, saçınızı mı ön plana çıkarmak istediğinize karar vermelisiniz. Ayrıca kilo, boy, giyim tarzınıza ve hatta kişiliğinize göre saç kesiminizi belirlemeniz, size daha farklı bir hava katacaktır.

Yüz şekilleri:
*Yuvarlak yüz
*Oval yüz
*Uzun yüz
*Kare yüz
*Köşeli yüz
*Üçgen yüz
*Ters üçgen yüz
*Dikdörtgen yüz


Yuvarlak yüz
Dengeli bir yüz yapısıdır. Yüzde değişiklik yapmaz.

Saçlar:
Suratınızın yuvarlaklığını biraz inceltmek istiyorsanız, saçınızı hacimli gösterecek modelleri kullanmalısınız. Kısa saç şekilleri ya da yuvarlak hatları kapatmak için öne doğru şekil verilen saç modelleri, suratınızı daha ince gösterecektir. Bu şekilde yuvarlaklık biraz olsun azalacak, saçınız ön plana çıkacaktır.

Makyaj:
Yuvarlak yüzlerde, özellikle çene ve elmacık kemikleri belirgin bir hale getirilmelidir. Bunun için, cilt rengine uygun, açık ve koyu renkli fondötene ihtiyaç vardır. Yüze, ten rengine uygun fondöteni sürdükten sonra, daha koyu olan fondötenle de, görüntüsünü yumuşatmak istediğiniz kısımları gölgelendirebilirsiniz. Kulak kenarından başlayarak, alnın iki tarafına gölgelendirmeler yapılabilir. Allık sürerken ise, fırçanızı V şeklinde uygulamanız, yüzünüzü daha uzun gösterecektir.
 
Yuvarlak yüzlerde ruj için canlı renkler seçilmelidir. Ayrıca kaşlar ve gözler çekik boyanmalıdır.Oval yüz
Yanaklarda genişleyip çenede incelen, kısa ve geniş bir surat şeklidir.

Saçlar:
Bu yüz şekline hemen hemen bütün saç şekilleri gitmektedir. Küt, kare kesimle birlikte kullanacağınız küçük dalgalar, yüzünüzde hoş bir hava yaratabilir.

Makyaj:
Bu yüz şeklinde, makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, köşeli çizgilerden kaçmaktır.

Kulağın yüze bitişik olan alt kısmından çeneye doğru kavisli gölgeleme yapmak, elmacık kemiklerini belirginleştirerek yüze daha anlamı bir ifade katar. 

Uzun yüz
Oldukça uzun ve köşeli bir yüz şeklidir.

Saçlar:
Saçlar, daha çok yanlara doğru kabartılıp, tepe basık, önden biraz kakül düşürülerek yüzün uzunluğu gizlenebilir. Bu yüz şekli için, orta boy saçlar tercih edilir. Saçlarınızın dalgalı ve hacimli olması sizin için daha iyi olabilir. 

Makyaj:

Bu yüz şeklinde, daha canlı ve derin bir ifade elde etmek için yapılacak işlem, yüzdeki düz görüntünün giderilmesine yönelik olmalıdır. Yüzdeki uzunluk, alın ya da çene bölümünün genişliği ya da burun dudak arasının genişliğinden kaynaklanabilir. Bu bölümlerin daha az dikkat çekmesi için doğru bir gölgeleme yapılarak, bu genişlik giderilebilir. Kaşlar, gözler ve dudakların yatay boyanması daha iyi sonuç verecektir. Allığı sadece yanaklarınızın üzerine uygulayın. Ancak makyajınızın keskin olmaması için, allığı yumuşak hareketlerle dağıtın.

Kare yüz
Bu yüz şeklinde, çene köşeli, alın geniş, yanaklar dolgundur.

Saçlar:
Yüze ovallik kazandırmak için yuvarlak saç modelleri uygulanmalıdır. Ön saçlar kalkık, bir yana kakül düşürülmeli ve şakaklara inen saç tutamları, çizilmelidir. Yan saçlar yukarıdan enseye doğru incelerek inmelidir.

Makyaj:
Bu surat şekline sahip olanlar, sert bir ifadeye sahiptir. Yüzdeki bu ifadeyi yumuşatmak için, köşeli bölgelere kavisli gölgelemeler yapılabilir. Bunun için de canlı renklerin kullanılması daha iyi olabilir. 
Köşeli Yüz
Güçlü, geniş bir çene yapısı, alınla birlikte, şakak ve çene arasında dar bir alana sahip olan yüz şeklidir.

Saçlar:
Saçlarınıza, yukarıya doğru dolgunluk kazandırmalısınız.

Makyaj:
Köşeli yüzlerde, kare yüzlerdekine benzer sert bir ifade vardır. Yüze daha derin ve yumuşak bir ifade vermek için, kemikli bölümlerin geri plana çekilmesi gerekir. Bunun için koyu renk fondöten kullanılarak gölgeleme yapılır. Ortaya çıkması istenen kısımlar ise açık renk fondöten kullanılarak aydınlatılır.

Kaşlara yuvarlak bir form verilmesi yüzü yumuşatacaktır.

Ruj kullanımında alt dudak daha ensiz, üst dudak ise daha dolgun gözükecek şekilde boyanır.

Allık, elmacık kemiği üzerine yuvarlak tatbik edilir. Elmacık kemikleri çıkık ise, gölgeleme yapılarak daha yumuşak bir ifade verilebilir.Üçgen yüz
Alın bölümü geniş, elmacık kemikleri çıkık, çene bölümüne doğru daralan ve sivrilen bir yüz şeklidir.

Saçlar:
Alın genişliğini kapatacak şekilde öne düşen kakül ve perçemler şeklindeki saç modelleri tercih edilmelidir. Çenenin sivriliğini kapatmak için ense saçları biraz uzun bırakılarak, dışa doğru kabartılmalıdır.

Makyaj:
Geniş olan alın kenarları gölgelendirilerek daraltır. Ardından kulak kısmından yanak çukuruna ve çeneye doğru aydınlatma işlemi yapılır. Çenenin sivriliğini kapatmak için uç kısma gölgelendirme yapılır. Ters üçgen yüz

Çene geniştir ve alına doğru incelir. Alın ise dardır.

Saçlar:
Bu yüz tipinde çeneyi küçük gösterip, alnı genişletecek saç şekilleri uygulanmalıdır.

Makyaj: 
Geniş olan çeneye, kulak altından aşağı inilerek ve yanak çukuruna doğru gölgelendirme yapılır. Alın bölümünü ortaya çıkarmak için alın, göz kenarları ve şakaklar aydınlatılmalıdır. Dikdörtgen yüz
Bu yüzler, kare yüzlerin gerilip, uzatılmış halidir. Alın, elmacık kemikleri ve çene çizgisi kadar geniştir.

Saçlar:
Suratta değişiklik yapan ama fazla değiştirmeyen bir yüz şeklidir. Şakak kemiğini örtecek şekildeki kesimler ile dengeli ve uyumlu saç modellerine sahip olabilirsiniz.

Makyaj:
Yapacağınız gölgelendirmeyi, gözlerinizin dış köşelerine ve elmacık kemiklerine iyice uygulayın. Allığınızın, burnunuzun ucundan daha aşağıda olmamasına dikkat edin.

Tüm hakları saklıdır, kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Annelergrubu.com sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, tıbbi bir eyleme temel oluşturmamalıdır.